Naturalna oczyszczalnia
ścieków

Jak działa naturalna oczyszczalnia ścieków typu Constructed Wetland?

Oczyszczalnia ścieków we wsi Udrzynek w gminie Brańszczyk (mazowieckie)

Ogród, który oczyszcza ścieki

  • Naśladuje naturalne procesy oczyszczania, zachodzące na bagnach i torfowiskach
  • Estetyczny wygląd, dobrze wkomponowujący się w otoczenie (sprawdza się nawet na obszarach Natura 2000)
  • Nie wymaga (w przeciwieństwie do klasycznych oczyszczalni) sztucznego napowietrzania, mieszania, dodawania chemii.

Jak działa oczyszczalnia typu Constructed Wetland (CW)?

  • Zasadnicza część takiej oczyszczalni to filtry. Filtry to niecki o powierzchni kilkuset m2, które są wyłożone folią (zapewniającą szczelność instalacji)
  • Filtr wypełniony jest kruszywem, które pokrywa biofilm, składający się z różnorodnych mikroorganizmów. Biofilm korzysta ze ścieków jako źródła węgla i tym samym je oczyszcza
  • Procesy oczyszczania zachodzą tu wolniej niż w klasycznej oczyszczalni, dlatego potrzebna jest relatywnie duża powierzchnia (ok 1 ha na 2 000 mieszkańców)
  • Duża kubatura sprawia, że oczyszczalnia jest odporna na wahania w ilości doprowadzanych ścieków (np. podczas ulew).
Pasywna oczyszczalnia ścieków
Pasywna oczyszczalnia ścieków w Velká Jesenice (Czechy)
Hydrofitowa oczyszczalnia ścieków porośnięta przez rośliny wodolubne

Idealna oczyszczalnia dla gmin na obszarach wiejskich

  • Oczyszczalnie CW są one dedykowane dla małych miejscowości (do 2 000 mieszkańców).
  • Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku dużej zmienności liczby mieszkańców (miejscowości turystyczne)
  • Są stosowane w obiektach znajdujących się z dala od istniejącej sieci kanalizacyjnej (hotelach, restauracjach, stacjach benzynowych, polach campingowych, stadninach, itp.)
  • Łatwa rozbudowa sprawia, że cieszą się popularnością w gminach planujących przyłączanie do sieci kanalizacyjnej kolejnych miejscowości.

Dlaczego naturalne oczyszczalnie hydrofitowe są lepsze niż tradycyjne?

Tanie i proste w użytkowaniu

Niskie koszty eksploatacji – niskie zużycie prądu, brak chemikaliów, mniejsza ilość urządzeń wymagających serwisu; nie wymagają wyspecjalizowanych pracowników.

Bez odorów

Nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu można je lokalizować dość blisko terenów zamieszkanych.

Estetyczny wygląd

Od zewnątrz wyglądają jak porośnięte naturalną roślinnością mokradła. Realizowane są nawet w obszarach „Natura 2000”.

Odporne na zmienność

Bardzo dobrze sprawdzają się w miejscowościach o dużej zmienności liczby mieszkańców (miejscowości turystyczne).

Sprawdzone rozwiązanie

Ponad 1500 wybudowanych m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, Danii, Czechach, Wielkiej Brytanii, a ostatnio w Polsce (np. Udrzynek, Wyśmierzyce). Jakość potwierdzona przez specjalistów Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Łatwa rozbudowa

Można łatwo dobudować kolejne filtry, bez konieczności modernizacji całego obiektu.

Zobacz film

Dlaczego warto nas wybrać?

Łatwy proces

Budujemy w formule „zaprojektuj i wybuduj”, gdzie odpowiadamy za całość – od projektu, poprzez zdobycie pozwoleń, przez budowę, aż do uruchomienia.

Zadowoleni klienci

Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy nowoczesne pasywne oczyszczalnie ścieków dla polskich gmin – można je obejrzeć np. w Udrzynku oraz w Wyśmierzycach.

Gmina Brańszczyk
Gmina Wyśmierzyce
Gmina Dębowa-Kłoda

Najwyższej klasy specjaliści

Mamy dostęp do najlepszych fachowców w Polsce (Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego), a dzięki partnerstwu z Global Wetland Technology – także do doświadczeń partnerów zagranicznych (>1500 oczyszczalni hydrofitowych w >30 krajach).

Jesteśmy partnerami Banku Gospodarstwa Krajowego w projekcie 3W: Woda / Wodór / Węgiel

Zobacz prezentację!

Wyślemy Ci prezentację ze szczegółami gotowych oczyszczalni

    Media o nas

    Lokalne hydrofitowe oczyszczalnie ścieków dla gmin pozwalają jednocześnie poprawić komfort życia mieszkańców na terenach wiejskich, zapewnić realizację strategii zrównoważonego rozwoju i chronić coraz szczuplejsze budżety samorządów

    ekoguru.pl

    „Dla mniejszych miejscowości o relatywnie zwartej zabudowie doskonałą alternatywą są pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands. Mają one uniwersalny charakter – oczyszczają ścieki różnego rodzaju i są efektywne ekonomicznie dla miejscowości od 200 do 3 000 mieszkańców, a przy tym łatwe do rozbudowy”

    kierunekwodkan.pl

    W przeciwieństwie do tradycyjnych oczyszczalni mechaniczno-biologicznych, których utrzymanie jest kosztowne (m.in. ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej zasilającej urządzenia mechaniczne), pasywne obiekty są znacznie tańsze: koszty oczyszczania ścieków to 2–3 zł za 1 m3.

    inzynieria.com

    Wciąż wiele miejscowości nie posiada sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni – ich budowa wiąże się z ogromnymi kosztami oraz zaawansowanymi pracami budowlanymi. Ciekawą alternatywą są pasywne systemy oczyszczania, które naśladują naturalne procesy oczyszczania zachodzące na obszarach bagiennych.

    money.pl

    Działanie innowacyjnej oczyszczalni wód i ścieków opiera się na technologii naśladującej naturalne procesy bagienne. Inwestycja zajmie około 1 hektara i obsłuży blisko 1800 mieszkańców.

    uw.edu.pl

    Konsorcjum stworzone przez Uniwersytecką spółkę RDLS i czeską firmę Dekonta wybuduje w województwie lubelskim jedną z pierwszych w Polsce hybrydową hydrofitową oczyszczalnię wody i ścieków

    teraz-srodowisko.pl

    System pasywny to doskonałe rozwiązanie dla miejscowości oddalonych od istniejących sieci kanalizacyjnych, który dodatkowo pozwala oszczędzić na budowie sieci kanalizacyjnej i sieci przepompowni.

    kierunekwodkan.pl