Jakie stosuje się kryteria wyboru oczyszczalni?
Przy wyborze rozwiązania technologicznego oczyszczalni ścieków niezbędne jest wykonanie starannej analizy dostępnych systemów, uwzględniającej kryteria zrównoważonego rozwoju. Obejmują one efektywność oczyszczania (kryterium ekologiczne), prostotę i nowoczesność (kryteria techniczne), koszty inwestycyjne i eksploatacyjne (kryterium ekonomiczne), niezawodność działania, wpływ na środowisko naturalne i estetykę.
Niestety często przy projektowaniu i przetargach wybór technologii opiera się głównie na kryterium ekonomicznym – najniższych kosztów inwestycyjnych, co powoduje instalowanie oczyszczalni niespełniających pozostałych kryteriów.
Technologia – tradycyjna czy naturalna?
Pierwszym elementem typowej przydomowej oczyszczalni jest często osadnik gnilny, ponieważ zapewnia on eliminację największych zanieczyszczeń w procesach sedymentacji, flotacji i fermentacji. Osadniki wykonuje się zazwyczaj jako zbiorniki dwu- lub trzykomorowe z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Jednostkowa pojemność czynna osadnika powinna wynosić przynajmniej 0,3 m3/mieszkańca, a czas zatrzymania ścieków 3-4 dni dla oczyszczenia mechanicznego lub 10 dni dla biologicznego.
Prawidłowo eksploatowany osadnik jest w stanie zapewnić średnio 50-procentową eliminację zawiesin ogólnych oraz skuteczność zmniejszania BZT5 i ChZT na poziomie 30–40%.
Hydrofity, osad czynny, złoża – nowoczesne oczyszczanie ścieków
Oprócz osadników gnilnych, w przydomowych oczyszczalniach ścieków stosuje się również inne rozwiązania technologiczne, takie jak systemy z drenażem rozsączającym, filtry piaskowe, oczyszczalnie z osadem czynnym, ze złożem biologicznym, systemy hybrydowe łączące osad czynny i złoże biologiczne oraz systemy hydrofitowe z oczyszczaniem ścieków na roślinach.
Oczyszczalnie hydrofitowe należą do najbardziej przyjaznych środowisku naturalnych rozwiązań. Ścieki są w nich oczyszczane w procesie przesączania przez złoże wypełnione roślinnością wieloletnią, najczęściej wodnymi bylinami z rodziny rukwiowatych, jak sitowie, pałka wodna czy jezierznica. Oczyszczanie zachodzi dzięki naturalnym procesom biologicznym, chemicznym i fizycznym z udziałem roślin, mikroorganizmów i podłoża.
Oczyszczalnie hydrofitowe od zewnątrz pokryte są roślinnością wodolubną.
Dodatkową zaletą tych ekologicznych systemów jest mały pobór energii i niskie koszty eksploatacyjne. Wymagają one jednak nieco więcej przestrzeni.
Wymogi prawne dla ścieków z oczyszczalni przydomowych
Zgodnie z obowiązującym w Polsce rozporządzeniem Ministra Środowiska, ścieki z gospodarstw domowych o wydajności do 5 m3/dobę mogą być wprowadzane do ziemi lub wód powierzchniowych na terenie własnej działki, jednak muszą być spełnione określone warunki (m.in. o oddzieleniu warstwami gruntu od wód podziemnych oraz o spełnieniu przez nie norm zanieczyszczeń). W przypadku zrzutu do ziemi wymagane jest zmniejszenie BZT5 co najmniej o 20%, a zawiesin ogólnych o 50%.
Dla zrzutu oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych lub urządzeń wodnych, konieczne jest osiągnięcie znacznie wyższego stopnia oczyszczenia. Oznacza to, że stężenia zanieczyszczeń w odpływie nie mogą przekraczać: dla zawiesiny ogólnej – 35 mg/l, dla BZT5 – 25 mg/l, a dla ChZTCr – 125 mg/l.
Przydomowa czy gminna – co się bardziej opłaca?
Mimo niewątpliwych korzyści przydomowych oczyszczalni ścieków, w przypadku niewielkich miejscowości, w których nie opłaca się budowa kanalizacji, dobrym i sumarycznie znacznie tańszym rozwiązaniem może okazać się oczyszczalnia ścieków dla gminy (przeczytaj dlaczego).